Ebben a bejegyzésben megismerjük a Zilliqa (ZIL) -t, és átvesszük a legfontosabb tudnivalókat az érme lekötéséről, illetve kitérünk a coin Proof of Work bányászatára is.
Mi a Zilliqa?
A Zilliqa egy nyilvános, engedélymentes blokklánc, amely nagy forgalomra lett tervezve, és képes másodpercenként több ezer tranzakciót feldolgozni. A projekt arra törekszik, hogy megoldja a blokklánc skálázhatóságával és gyorsaságával kapcsolatos problémákat, shardingot alkalmazva másodrétegű skálázási megoldásként. A platform számos decentralizált alkalmazásnak ad otthont, és 2020 októberétől stakinget és yield farmingot is lehetővé tesz.
A Zilliqa fejlesztése hivatalosan 2017 júniusában kezdődött, a tesztnet pedig 2018 márciusában lett elindítva. Kicsit több, mint egy évvel később, 2019 júniusában a platform elindította mainnet-jét.
A Zilliqa natív érméje a ZIL, amelyet a tranzakciók feldolgozására és okos szerződések végrehajtására használnak.
A ZIL segítségével kapcsolatba léphet minden Zilliqa blokkláncra épülő dApp- és platformszolgáltatással.
A ZIL-t használhatja termékek – szolgáltatások fizetésére, NFT-k vásárlására – eladására, stb.
A Zilliqa saját bevallása szerint a világ első nagyteljesítményű (vagy nagy áteresztőképességűnek is nevezhetnénk) harmadik generációs blokklánc platformja. A tesztnet-en történt tesztelés során a Zilliqa fejlesztői megállapították, hogy a hálózat több ezer tranzakciót tud feldolgozni másodpercenként. Céljuk, hogy elérjék a VISA 4-5000 másodpercenkénti tranzakciós sebességét.
Mi az a sharding?
A Zilliqa a sharding nevű technológiát használja skálázásra. A sharding működését úgy képzeljük el, hogy a hálózatot futtató 600 node-ot egy algoritmus felosztja 100 nodeból álló csoportokra – ezeket nevezzük shardnak. Az így keletkezett hat csoport vagy shard képes párhuzamosan, egymástól elkülönülten ellenőrizni a tranzakciókat, ezért példánkban a tranzakciók kimenetele meghatszorozódik. Alapvetően egy fő blokklánc mellett futó második rétegen mennek végbe ezek a folyamatok, a blokklánccal csak pontokban érintkeznek, ezért csak jelentősen kisebb mértékben terhelik le azt.
Azért a 600-as számot használtuk példának, mert legalább ennyi node szükségeltetik a hálózat sikeres működtetéséhez. A legtöbb blokkláncprojekt alapvetésével ellentétben, miszerint az igazi decentralizáció lényege, hogy minden szereplő ellenőriz minden tranzakciót, a Zilliqa ezt megkerülte a shardinggal. Igy vált lehetségessé, hogy a nodeok számának növekedésével ne lassúbb, hanem épp ellenkezőleg, gyorsabb legyen a rendszer, hiszen nem szükséges többé mindenkinek ellenőrizni mindent. Fontos megjegyezni, hogy a sharding nevet alapvetően az Ethereum fejlesztői használják, a Zilliqa kontextusában általában “state shardingként” vagy “network shardingként” beszélnek róla, hogy elkülönítsék magukat az Ethereum fejlesztésétől.
Forrás: Kripto Akadémia , CoinMarketCap , Zilliqa
Coin specifikációi:
- Teljes kínálat: 21 000 000 000
- Jelenleg elérhető: ~13 510 000 000
További adatok:
- Bányászati algoritmus: ethash
Zilliqa és a PoW kapcsolata:
A Zilliqa a Proof of Work(PoW) -t nem konszenzus mechanizmusként használja. A PoW feladata a csomópontok azonosítása és a shards-ok generálása. Ezt követően a csomópontok megkezdhetik a tranzakciók aláírását, és jutalmat kaphatnak. Ez néhány előnnyel jár, amelyek közül a legfontosabb, hogy a Zilliqa esetében nem merülnek fel a Proof of Work magas energiaköltségei, mégis biztonságos a hálózat. A Zilliqa egyedülálló módon a Proof of Work és a Practical Byzantine Fault Tolerance (PBFT) protokol kombinációjára támaszkodik.
Zil bányászat a gyakorlatban: A bányászat egy másik érme mellett történik(nem dual bányászat!), ugyanis a hálózatnak csak rövid ideig van szüksége a hardverek által adott számítási kapacitásra. A ZIL önmagában nem bányászható! Kizárólag támogatott bányászati társuláson(pool), egy másik érmével együtt bányászható!
Ezt úgy kell elképzelni, hogy ETC + ZIL bányászat esetében 98%-ban ETC-t, maradék 2%-ban ZIL-t bányászik a gép, amik között automatikusan vált amikor szükséges. (Általában 2 óránként, 1-2 percig történik a Zilliqa bányászata.)
Ezil.me bányász pool:
Az Ezil.me pool lehetőséget ad bizonyos érmék(ETC,ETHW,ETHF) + Zilliqa együttes bányászatára.
Ezil.me
Elérhető tőzsde:
Szinte az összes ismert tőzsdén kereskedhető. (Binance, OKX, Huobi, KuCoin, stb)
Wallet:
A Zilliqa tárolására több kriptotárca is rendelkezésünkre áll. Ilyen például a Trust Wallet, vagy a Zilliqa saját fejlesztésű tárcája, a ZilPay. Érméink lekötéséhez a ZilPay tárcát használjuk. A ZilPay elérhető mobilalkalmazásként és böngészőbővítményként is.
ZilPay Google Chrome bővítmény
ZilPay Mobil Wallet
Van néhány wallet(pl: AtomicWallet, Moonlet), amik szintén adnak lehetőséget stake-elésre saját tárcán belül. Kutatásaim során vegyes véleményekkel találkoztam, az AtomicWallettel ismerettségi körön belül is volt már probléma, így ezeket a tárcákat nem ajánlom!
Staking platform:
A Zillion staking platform használatával csatlakozhatunk egy alapcsomópont operátorhoz (Seed Node Operator – SSN). A platformhoz csatlakozhatunk Ledger hardvertárcával is.
Csomópont operátorok:
Számos operátor közül válaszhatunk. Én a Zillet-et választottam.
Zillion felülete:
Egyéb – fontos információk:
- Minimum lekötés: 10 ZIL
- Jelenlegi hozam: 13% (APR) (Ez változhat, a Zillion felületén valós időben mutatja)
- A lekötéshez használt wallet-ben tartani kell valamennyi Zilliqa-t a tranzakciós díjakra.
- 60 ZIL tranzakciós díj megfizetésére van szükség amennyiben:
- felvesszük a jutalmat,
- csomópontot váltunk,
- feloldjuk a lekötött érméket.
- A jutalmak kiosztása minden kör végén történik. Egy kör 2200 blokk, ami körülbelül 23 óra 30 perc.
A banyaszbazis.hu minden tartalma ingyenes!
Támogatási lehetőség:
Bányász Bázis – ZIL wallet: zil1l7sqh3djjzve9pwtydrxkppw0p6rywtky7e0a8
A megjelenített adatok rögzítésének dátuma: 2022.11.08.