A kriptotőzsde olyan platform, amelyeken keresztül a felhasználók vásárolhatnak, eladhatnak vagy cserélhetnek kriptovalutákat. Ezek az „online piacterek” lehetővé teszik, hogy a kiválasztott kriptovalutákat – más kriptovalutákra vagy hagyományos pénznemre váltsuk.
Egy centralizált kriptotőzsde használatával – otthonról mobiltelefonunk vagy számítógépünk használatával– kereskedhetünk kriptovalutával. Segít az átjárásban a hagyományos pénzrendszer és a kriptovaluták világa között, amiért lehetőséget biztosít számunkra, hogy be, illetve ki utaljunk hagyományos fizetőeszközöket. Ezek a platformok rendkívül sok kényelmet adnak a felhasználóknak.
Biztonság és megbízhatóság
A legfontosabb nézőpont, hogy egy kriptotőzsde mennyire megbízható és biztonságos.
- Licenc és szabályozás: A tőzsde engedélyezése alapvető fontosságú a működéshez, a licenc megléte garantálja, hogy a tőzsde törvényesen működik.
- Biztonsági intézkedések: A biztonsági intézkedések olyan funkciók, mint a kétlépcsős azonosítás (2FA), az SSL titkosítás, a hideg tárolás, a biztonsági mentések és a hackerek támadásai elleni védelem.
- Felhasználói értékelések és visszajelzések: A tőzsde felhasználói értékeléseit és visszajelzéseit érdemes áttekinteni, hogy megtudjuk, hogy mások milyen tapasztalatokat szereztek a tőzsdén történő kereskedés során. Ez segíthet abban, hogy a felhasználók megfelelően tájékozódjanak.
- Közösségi média jelenlét: A tőzsde közösségi média jelenléte, a kommunikáció módja és az ügyfélszolgálat minősége mind fontos tényező.
- Az alapítók és a vezetőség: A tőzsde alapítóinak és a vezetőségnek megfelelő szakmai háttere és tapasztalata szintén fontos. Az olyan tőzsdék, amelyek mögött megbízható és tapasztalt szakemberek állnak, valószínűbb, hogy biztonságosak.
Attól függetlenül, hogy egy kriptotőzsde biztonságosnak és megbízhatónak tekinthető, nem tartjuk tőzsdén az értékeinket! Az a kripto van biztonságban, ami saját (privát kulccsal kezelt) címen van.
Ismerd meg a biztonságos tárolás szabályait.!
Elérhető kriptovaluták
Egy másik fontos nézőpont, hogy milyen érmékkel kereskedhetünk az adott kriptotőzsdén. A legnépszerűbbek, (mint például: Bitcoin, Ethereum) minden váltón megtalálható, viszont minden tőzsdén más-más kriptovalutákkal kereskedhetünk.
A CoinMarketCap feltünteti, hogy hol és milyen kereskedési párokkal, áron és volumennel kereskedhető.
Ismerd meg a CoinMarketCap oldalát!
CoinMarketCap – Hasznos oldalak 1.
Centralizált
A centralizált kriptotőzsdék könnyen hozzáférhetőek és általában könnyen használhatóak, azonban a felhasználók kénytelenek bízni az adott cég biztonságában és jóhiszeműségében. Amikor egy felhasználó beutalja a pénzeszközeit (fiat, kripto) egy centralizált kriptovaluta váltóra, valójában átruházza az eszközök kezelésének jogát a tőzsdére. Ez lehetővé teszi a kereskedést, a kriptovaluta vásárlást és eladást, valamint a különböző pénznemek közötti váltást.
A centralizált tőzsdék általában egyszerűek és gyorsak, ezért vonzó a kriptovaluta kereskedők (trader) számára.
A kriptotőzsdére való támaszkodás nem kockázatoktól mentes. Az elmúlt években számos esetben láthattuk, hogy ezek a platformok kibertámadások áldozatául estek, és elvesztették a felhasználóik pénzét.
Decentralizált
A decentralizált váltók (DEX-ek) egy új és izgalmas fejezetet nyitnak a kriptovaluta kereskedés világában. A DEX-ek lényege az, hogy közvetlenül kapcsolják össze a kereskedőket egymással anélkül, hogy közvetítőre lenne szükség. Ezek a platformok a blokklánc technológia alapján működnek, és intelligens (okos) szerződések (smart contract) segítségével hajtják végre a tranzakciókat. A felhasználók megtartják a teljes ellenőrzést a saját kriptovalutáik felett, miközben a tranzakciók a blokklánc által rögzített és megerősített módon történnek.
Anonimitás
A centralizáltált kriptotőzsdék különböző szabályzattal rendelkeznek. Némelyik kizárólag egy egyszerű regisztrációval használható, más esetben minden személyes adatot (KYC) és egyéb papírokat elkérnek. Ezt sok esetben befolyásolja, hogy milyen szolgáltatást nyújt az adott platform. A legegyszerűbb centralizált váltókon – ahol csak kriptovalutával lehet kereskedni – nincs szükség semmilyen azonosításra!
KYC ( Know Your Customer) magyarul: Ismerd meg az ügyfeled. A KYC egy folyamat, amelynek célja az ügyfelek személyazonosságának ellenőrzése a pénzmosás, a személyazonosság-lopás, a pénzügyi csalás és a terrorizmus finanszírozása megelőzése érdekében. Ez a folyamat magában foglalja az ügyfél személyazonosságának és címének igazolását az állam által kiállított dokumentumok felhasználásával.
Mire van szükség az azonosításhoz?
A folyamathoz az alábbi dokumentumokra van szükség:
- Személyi igazolvány / útlevél / jogosítvány
- Közüzemi számla / bankszámla kivonat
- (szükséges lehet szelfi készítése)
Az azonosítási folyamat egyszerűen teljesíthető, a rendszer egyértelműen végigkísér a teljes folyamaton. Miután beküldtük a kért adatokat az ellenőrzési folyamat akár 48 órát is igénybe vehet.
- Előfordul, hogy időnként újra kell csinálni ezt a folyamatot.
- Érvényes dokumentumokat használjunk.
- Közüzemi számla/bankszámla kivonat ne legyen túl régi!
- Azt a dokumentumot küldjünk be, amit kér a folyamat.
- Olvasható képet csináljunk!